4 typy klientov na voľnej nohe a ako ich urobiť šťastnými

Ľudia potešujúce nie sú vždy slabosti

Foto: Ali Yahya, Unsplash

Vždy som bol ľudským miláčikom.

Ako slabina je to hrozná vec. (Využívate veľa ... veľa. Ale v určitom okamihu som si začal uvedomovať, že to bola tiež jedna z mojich najväčších silných stránok. Po celoživotnom štúdiu toho, čo robí ľuďom šťastných, som začal tieto vedomosti aplikovať na svoje vzťahy na voľnej nohe a veci nikdy neboli lepšie.

Teraz som schopný nadviazať spojenie medzi tým, čo môj klient žiada (alebo ako to požaduje) a akým výsledkom ho urobí najšťastnejším. Umožňuje mi ísť nad rámec toho, čo som nikdy nemohol, keby som sa pozrel iba na úlohu. Pomohlo mi to tiež pri identifikácii určitých typov klientov, s ktorými som znova a znova pracoval, a toho, čo nakoniec títo klienti nakoniec najviac potrebovali.

1. Dream Client

Foto: CoWomen on Unsplash

To znie ako nič netušiaci, však? Každý slobodný pracovník sníva o tom klientovi, s ktorým jednoducho kliknete. Máte radi typ práce, ktorú požadujú, „dostanú“ to, ako robíte veci, je to len dokonalosť od začiatku do konca. Ale vzťah s klientom snov si vyžaduje prácu, rovnako ako s ktorýmkoľvek iným klientom. Jediným rozdielom je, že namiesto plánovania porúch alebo nerealistických očakávaní bojujete s uspokojením. To je všetko na vás.

3 kroky, aby bol váš klient snov spokojný:

1. Motivovať. Neberte si svojho vysnívaného klienta za samozrejmosť. To, že sú ideálnym klientom, ešte neznamená, že ste ich ideálni nezávislí, takže sa uistite, že majú dôvod sa s vami držať. Ponúkajte výhody pre ich lojalitu k svojej značke.
  2. Zostaňte profesionálni. Je ľahké sa priblížiť klientom, s ktorými máte dobrý vzťah. Dokonca by som povedal, že som si vytvoril priateľstvo s niekoľkými mojimi, ale je dôležité nikdy nezabudnúť, že váš klient je váš šéf. Neznepokojujte ostatných klientov, aby sa cítili dobre a nikdy sa nestali príležitostnejšími ako vo vašej komunikácii.
  3. Udržujte svoje osobné štandardy na vysokej úrovni. Opakovaná práca môže začať cítiť nevoľnosť, aj keď sa vám skutočne páči osoba, s ktorou pracujete. Nájdite spôsoby, ako ho udržiavať svieži a predovšetkým, nenechajte kvalitu svojej práce skĺznuť len preto, že predpokladáte, že váš klient si myslí, že vo vašom svete je.

Nezabudnite požiadať svojho klienta snov o spätnú väzbu tak často. Ukazuje, že ich spokojnosť je pre vás stále prioritou. Dajte im zážitok, ktorý vás odlíši od ostatných nezávislých pracovníkov.

2. Jack-in-the-Box

Foto od Web Hosting na Unsplash

Tento klient má pre vás veľa práce. Ako, veľa práce. Alebo aspoň to povedal pred tromi týždňami. Od tej doby to boli cvrčky a vy ste sa venovali ďalšej práci, aby ste vyplnili medzeru, ktorá zostala po jeho brázde. Potom ste sa dnes ráno zobudili na e-mail s mesačnou prácou, ktorú bude potrebovať späť o dva týždne. Teraz sa skrčujete, pretože aj keď znaky dolára tancujú na vašej vízii, čas, ktorý ste im povedali, že by ste zrušili, uplynul za tie tri týždne rozhlasového ticha.

Pre niektorých klientov je to taká predvídateľná vzorka, že si ju môžete skutočne kalibrovať, keď už viete, ako príde ich príbeh. Ak máte pre takúto vec veľa flexibility (alebo plán plný konzistentnejších klientov, s ktorými by ste si mohli nastaviť hodiny), nemusíte cítiť potrebu konať vôbec. Ak ste však ako väčšina z nás a nedokážete spadnúť všetko, keď sa objaví Jack-in-the-Box s naliehavou 20+ hodinovou prácou, budete pracovať najlepšie s určitými hranicami.

3 kroky k tomu, aby bol Jack-in-the-Box šťastný:

1. Stanovte hranice. To je úprimne moja rada pre akýkoľvek vzťah, ktorý budete mať, ale v tomto scenári je to obzvlášť dôležité. Informujte svojho klienta presne o tom, koľko oznámenia potrebujete, aby ste primerane dokončili typ úlohy, ktorú vám zvyčajne poskytnú. Pad, ktorý veľkoryso cituje. Aj keď tentoraz budete potrebovať iba 48 hodín, nabudúce môžete byť oveľa rušnejší.
  2. Stojte pevne. Buďte pripravení na určitý posun. Jack-in-the-Box nemá rád, keď mu bolo povedané, že na poslednú chvíľu niečo nefunguje. Problém je, že s vami komunikuje vždy na poslednú chvíľu. To nie je problém „vy“.
  3. Navrhnite dohodu o udržaní. Ak vám váš Jack-in-the-Box pravidelne prichádza s prácou, ktorú baví a zdravým rozpočtom, zistite, či nebude ochotný súhlasiť so zmluvou o držiteľovi. V zmluve jasne uveďte, že nemôžete byť zodpovedný za zostavenie úloh, ktoré sa k vám nedostanú včas. Dostanete zaplatené bez ohľadu na to, a sú motivovaní efektívne komunikovať.

Jacks-in-the-Box sú také, aké sú, pretože (alebo ľudia, pre ktorých pracujú) zápasia s časovým manažmentom. Ak chcete byť schopní stanoviť hranice s týmto typom klienta, musíte mať morálnu výšku. Nedávajte ich veci na zadný horák len preto, že pre vás urobili to isté. Zúčastnite sa ich práce, na úroveň, ktorú by ste si držali pre každého iného klienta, a urobte to načas.

3. Perfekcionista

Foto Amy Hirschi na Unsplash

Buďme tu skutoční, hovoríme o mikromanagéroch. Získate svoj podiel na nich a je v poriadku považovať ich za náročné. Perfekcionistickí klienti radi vyberajú detaily. Chcú vedieť, kde ste, v každom kroku procesu. Ich projekty sú ich bábätká a pre svoje bábätká nechcú nič iné ako to najlepšie.

Keby som bol klientom, takmer určite by som bol mikromanager. Preto s nimi tajne milujem prácu! Nie je pre mňa nič profesionálnejšie uspokojujúce, ako urobiť mikromanager šťastným. Tu je dôvod, prečo: často zisťujem, že klienti, ktorí sa ma snažia mikromanažovať, ma v prvom rade nechceli najať. Chceli robiť svoju prácu sami, sú príliš ohromení. Keď ich presvedčím, že chápem ich víziu a som odhodlaný uviesť ju do života presne tak, ako snívali, takmer cítim ich úľavu vyžarujúcu cez internet.

3 kroky k tomu, aby boli perfekcionisti šťastní:

1. Reagujte na všetko. Aj ten najmenší dopyt alebo návrh je dôležitý pre tento typ klienta. Chcú vedieť, že boli počuť zakaždým. Keď napríklad spolupracujem v službe Dokumenty Google, neodpovedám na kliknutia na Vyriešiť, ale odpovedám na ich komentáre, aj keď je to len rýchla poznámka, že som to opravil. Nechám ich rozhodnúť sa, keď sa niečo vyrieši.
  2. Odpovedz skôr, ako sa pýtajú. Mikromanagéri sa obávajú neznámeho. Tento strach môžete zmierniť tým, že váš proces bude stanovený od začiatku. Mám balíček, ktorý obyčajne posielam, keď nastupujem na nového klienta, ktorý to robí presne (vlastne som dostal nápad od jedného z mojich najobľúbenejších klientov, fotografa, ktorý tým prisahá na svojich vlastných zákazníkov).
  3. Poznajte svoje limity. Perfekcionisti nie sú pre každého. Potrebujú veľa porozumenia. Ak nie ste niekto, kto dokáže dobre pracovať s mikromanagátormi, je najlepšie im úplne zabrániť, ak môžete. Budú vás zdôrazňovať a vaša práca bude sklamaním.

Mikromanager je možné urobiť šťastným. Napriek tomu majú škaredú tendenciu postupovať vlastným spôsobom a to je problém, pokiaľ ide o produktivitu. Možno si všimnete, že žiadajú zmeny, a neskôr vás požiadajú, aby ste tieto zmeny vrátili bez potuchy, čo robia. Mohli by požadovať veľa času z iného dôvodu, než preto, že chcú neustále ubezpečenie.

Na tomto mieste budete mať úžitok z toho, že poznáte svoj vlastný proces a že im tento proces oznámite od začiatku. Stanovte hranice svojim perfekcionistom a buďte pripravení slušne im pripomenúť tie hranice, keď sa veci začnú vymknúť z rúk.

4. Ten, ktorý sa dostal preč

Foto: Jesus Kiteque on Unsplash

Mysleli ste si, že je určite klientom snov, a potom vám nechal prázdnu doručenú poštu a otvor v kalendári. Sledovali ste, ale bezvýsledne.

Chceš tú prácu späť. Chceš šancu napraviť veci. Predovšetkým chcete vedieť, čo sa stalo. Bolí to, keď vám potenciálny klient sľubuje svet a potom vás duchov, ale jediný spôsob, ako vyriešiť túto situáciu, je so zdravou dávkou reality.

3 kroky na dosiahnutie toho, ktorý sa stal šťastným:

1. Pravdepodobne nemôžete. Preto sú to tí, ktorí sa dostali preč, nie tí, ktorí by sa mohli dostať preč. Nech sa stalo čokoľvek, už sú dávno preč.
  2. Aj tak to nechceš. Pretože nie každá práca je vhodná, a to je v poriadku.
  3. V skutočnosti sa naozaj musíte pohnúť ďalej. Existujú aj ďalší klienti, ktorí vás kopajú. Strácajš čas bičovaním po tých, čo nie!

Po prepadnutí sľubnej dohody môžete mať samozrejme úžitok z krátkeho obdobia analýzy. Ak strácate niekoľko obchodov, môžete hľadať vzory. Vezmite si, čo sa naučíte, a prineste ho na ďalšie miesto. Keď viete lepšie, robíte lepšie.

Ale potom, čo ste to urobili, je čas dať dohromady ďalší návrh. Choď stále vpred. Váš vysnívaný klient je vonku a čaká na vás.